چه در حال کار بر روی یک پروژه بازسازی خانه باشید و چه در تلاش هستید سیم کشی خانه جدید خود را بیابید، ممکن است بخواهید درباره انواع مختلف کابل ها و سیم هایی که ممکن است با آنها در تماس باشید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

سیم وسیله ای است که برای هدایت الکتریسیته از نقطه ای به نقطه دیگر استفاده می شود. کابل یک یا چند سیم است که در کنار هم قرار گرفته اند و برای انتقال برق از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می شود. و اگر تعجب می کنید که چه نوع فلزاتی در سیم ها و کابل های برق استفاده می شود، ما شما را تحت پوشش قرار داده ایم.

در این مقاله، انواع مختلفی از فلزات را که معمولا در سیم‌ها و کابل‌های برق استفاده می‌شوند، بررسی می‌کنیم. فقط به خواندن ادامه دهید تا بیشتر بدانید.

فلز مس

مس متداول ترین فلز مورد استفاده در سیم و کابل است. خواه کابل برق کتری باشد، سیم اجاق گاز، یا شارژر لپ تاپ، احتمالاً از مس ساخته شده است. این فلز قرمز قهوه ای با عدد اتمی 29 به متکی ترین فلز برای کابل ها و سایر سیم کشی ها تبدیل شده است.

مس یک فلز بسیار رسانا است. این بدان معناست که الکتریسیته می تواند به راحتی از مس عبور کند، که آن را برای سیم های برق ایده آل می کند. مس نیز در مقایسه با سایر فلزات نسبتاً ارزان است. در مقایسه با طلا که دارای ضریب رسانایی بالاتر و گران‌تر است، مس مقرون به صرفه‌ترین فلز برای سیم‌کشی برق است. این بدان معنی است که اساساً مس بهترین رسانای الکتریسیته است در حالی که هنوز هم مقرون به صرفه و مقرون به صرفه است.

در حالی که مس برای هدایت الکتریسیته با قیمت مناسب عالی است، اما انعطاف پذیر نیز هست. یک فلز انعطاف پذیر می تواند بدون ایجاد آسیب به سیم ها، کابل ها و عایق ها تا حدی خم شود، خم شود و تا شود. مس همچنین شکل پذیر است و باعث می شود قالب گیری و ساخت کابل ها و سیم ها به راحتی انجام شود.

یکی دیگر از مزایای بزرگ استفاده از مس برای کابل های برق این است که مس در برابر حرارت نیز مقاوم است. سیم ها و کابل های مقاوم در برابر حرارت می توانند مقدار زیادی گرما را بدون آسیب یا ایجاد آتش سوزی الکتریکی تحمل کنند. به همین دلیل استفاده از سیم‌ها و کابل‌های مسی در مقایسه با سایر فلزات بسیار ایمن‌تر است. مس همچنین قابل بازیافت است و آن را به یک انتخاب سبز عالی برای خانه شما تبدیل می کند.

مس به دلیل رسانایی، مقرون به صرفه بودن، شکل پذیری و مقاومت حرارتی، به استاندارد جهانی در سیم و کابل تبدیل شده است.

a

همچنین بخوانید که: حداکثر طول کابل شبکه (LAN) چقدر می‌تواند باشد؟

طلا

طلا نیز یکی دیگر از فلزات رایج در سیم و کابل است. معمولاً در اطراف رشته های فلزی دیگر پوشانده می شود زیرا فلزی ارزان برای استفاده به عنوان تنها هادی است. طلا رسانایی بالایی دارد و در مقایسه با مس، نقره و آلومینیوم، رسانایی الکتریکی بالاتری دارد. مفتول های مسی و فلزی دیگر معمولاً به دلایل مختلفی روی نقاط اتصال به آرامی با طلا پوشانده می شوند. رایج ترین سیم های بسیار نازک است که گاهی اوقات می تواند رسانایی و ظرفیت را کاهش دهد.

طلا فوق العاده قابل لحیم کاری است و هیچ اکسید سطحی تولید نمی کند. طلا در شرایط عادی از نظر شیمیایی واکنش نشان نمی دهد، که آن را به یک فلز نجیب تبدیل می کند. فلزات نجیب در برابر حملات شیمیایی حتی در دماهای بالا مقاومت فوق العاده ای از خود نشان می دهند. طلا همچنین مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی دارد. با مقادیر کمی نیکل یا کبالت آلیاژ شده و مقاومت سایش خوبی دارد.

روکش طلا روی سیم ها و کابل ها دوام و انعطاف پذیری را ارائه می دهد و این فلز را به یک انتخاب کلیدی در سیم ها و کابل های برق تبدیل می کند. طلا به دلیل طول عمر و کارایی آن در سیم کشی های الکترونیکی خانه نیز استفاده می شود. تنها نقطه ضعف استفاده از طلا گران بودن آن است و احتمالاً می توانید با استفاده از سیم یا کابل مسی به نتایج مشابهی برسید.

نقره

نقره یکی از رساناترین فلزاتی است که برای بشر شناخته شده است. اگرچه این فلز اکسید می شود، اما نقره همچنان یک رسانای الکتریکی عالی برای الکتریسیته است و به همین دلیل است که می توانید از آن در کابل ها و سیم ها استفاده کنید.

نقره دوام عالی را ارائه می دهد و به راحتی خم و خم می شود تا امکان استفاده روزانه از کابل های برق را فراهم کند. با این حال، نقره فلز کمیاب تری است که آن را برای کابل کشی و سیم کشی انتخابی گران قیمت می کند. دومین کمبود نقره این است که نسبت به مس و آلومینیوم بسیار راحت تر به اکسیداسیون واکنش نشان می دهد، به این معنی که مس و آلومینیوم می توانند مدت زمان طولانی تری در برابر اثرات محیطی مقاومت کنند.

همه سیم‌ها با گذشت زمان تخریب می‌شوند، با این حال، نرخ بالای تخریب نقره‌ها در مقایسه با قیمت و در دسترس بودن آن، می‌تواند در بسیاری از سناریوها آن را به انتخاب ضعیفی برای سیم‌کشی و کابل تبدیل کند.

آلومینیوم

مانند مس، آلومینیوم نیز به دلیل در دسترس بودن و هزینه آن، فلزی است که معمولاً برای سیم و کابل استفاده می شود. آلومینیوم یک رسانای عالی الکتریسیته است و بیش از 100 سال است که به طور ایمن در کابل ها و سیم ها استفاده می شود.

آلومینیوم بادوام و انعطاف پذیر است، به این معنی که به راحتی می توان آن را خم و خم کرد و به شما امکان می دهد در صورت نیاز آن را جابجا کرده و قالب بزنید. سیم کشی آلومینیومی همچنین سبک وزن است، به این معنی که اغلب برای خطوط ولتاژ بالا استفاده می شود، زیرا وزن سبک تر، نیروی کششی وارد شده بر سیم را کاهش می دهد و سیم یا کابل آلومینیومی را قادر می سازد طولانی تر بماند.

آلومینیوم همچنین در برابر خوردگی مقاوم است. به عبارت دیگر، سبک زندگی یک کابل آلومینیومی بسیار بالاتر از سبک زندگی نقره ای یا طلایی است. آلومینیوم همچنین دو برابر هر پوند سیم کشی مسی هدایت می کند. آلومینیوم همچنین در برابر حرارت مقاوم است، که آن را برای سیم‌ها و کابل‌هایی که برای مدت طولانی در جریان هستند، انتخاب خوبی می‌کند.

آلومینیوم و مس برای 100 سال به عنوان هادی به دلایل مختلف مورد استفاده قرار گرفته اند. آنها هم برای ساختمان های صنعتی و هم برای ساختمان های مسکونی، تایید شده توسط کد ملی برق، مورد اعتماد صنعت برق و کاربردهای برق کارآمد هستند.

تنگستن

تنگستن، همچنین به عنوان ولفرام شناخته می شود، فلز کمتر رایج است. این یک فلز نسوز استثنایی است، به این معنی که در برابر حرارت و سایش فوق العاده قوی و بادوام است. این فلز اغلب در فولاد برای افزایش سختی و استحکام استفاده می شود. از تنگستن در سیم کشی نیز استفاده شده است زیرا بالاترین نقطه ذوب را در بین تمام فلزات دارد.

تنگستن برای قرن ها در سیم کشی به عنوان رشته برای روشنایی، لوله های الکترونی و الکترود استفاده شده است. تنگستن می‌تواند گران باشد، بنابراین اغلب فقط در جایی استفاده می‌شود که هیچ فلز دیگری قادر به تحمل دمای بالا نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *